Březen 2009

Fanés

28. března 2009 v 19:28 Stáj u Luka
Fanés ♂

Asi největším modelem stáje je bez pochyb určitě A1/1 Fanés, narozen roku 2002. Jeho majitelkou je Monika Chýlková.
Fifinek je trochu trhlým koníkem, který nikdy nezklame co se týče "leknout se jakékoli věci v tu nejmíň vhodnou chvíli". Na ošetřování je to většinou milý koník.

No, od začátku si Fifinka oblíbil můj tatínek, jelikož ho jeho majitelce chytil, když se jednou splašil kvůli traktoru. A já jsem Fifoše taky časem začala mít v oblibě, je krásný, mazlivý a často jsem se u něj nasmála :). Přeji jeho majitele s Fifošem mnoho štěstí, protože je mám oba dva moc ráda :-)


Rose ♀

27. března 2009 v 19:53 Stáj u Luka
Rose

Rusalka je mohutně stavěná klisna ČT narozená roku 2003. Její otec je chovným hřebcem - Radegast s. v.
Rose se oběvila ve stáji jako záskok v kočáře za tehdy mateřsky zaneprázdněnou Borůvku. Jakmile se Borůvka do kočáru vrátila, Rose začala jezdit Beáta Molinová. Rosinka se po přiježdění stala mnohem lépe jezditelnou a šikovnější kobylkou, kterou by nyní mohli jezdit i né tolik zkušení jezdci.
Na ošetřování je to kobylka zcela náladová, když má svůj dobrý den tak je bezproblémová. Když má den trochu "zlobivější" dokáže si vyhodit z kopýtka dokonce i na vodítku, při vodění.

Rosinku jsem ze začátku moc nemusela, ve stáji zlobila, v zápřahu s Dinem taky. Pak jí ovšem začala jezdit Beátka a já v této kobyle našla zalíbení. Ke konci jejího pobytu u nás jsem si jí dokonce hodně oblíbila, jelikož mi jí Bea půjčila na vykrokování :-). Beátka si Rosinku nakonec koupila a já jim přeji mnoho štěstí :-).

Foto:

Tornado ♂

27. března 2009 v 19:45 Stáj u Luka
Tornado

Shetlandský poník Tornado, neboli mnohem známnější pod jménem Kuba. Věrný společník Noemky a dobrý učitel pro malé děti. Dokáže skočit i komplikované a velké skoky!


Foto:Tomasio ♂

27. března 2009 v 19:37 Stáj u Luka
Tomasio ♂

Koník s hodně pestrým příběhem je bez pochyb Anglický plnokrevník Tomasio, narozen roku 2001.
Tomasio má za sebou celkově slavnou dostihovou kariéru, kterou ovšem bohužel zakončil úraz. Tomasio se tedy dostal do stáje u Luka a přibližně do roka se spravil (co se temperamentu týče). Tomasio ovšem nebyl jednoduchý kůň, z velké části ho zkazilo obrovské množství začátečníků, které ho na jízdárně pravidelně dostávalo. Tomasio se tedy naučil vyhazovat na sebevětší přikopnutí či připobídku bičíkem, jakmile přešel do cvalu, stal se z něho zase úplně jiný - temperamentní kůň. Co se vyjížděk týče, těžko ho na ní ubrzdil i zkušený jezdec. Na ošetřování je to ovšem koník milý, šikovný, důvěřivý a rád se nechává opečovávat.
V jisté době ho jezdila Katka Wlochová, ovšem nyní je zpět "v klubu".

S Tomáškem jsem si prožila léto 2009. Jezdívali jsme spolu na vyjížďky i na jízdárně, bylo to super období - starala jsem se mu o nohu, která mu často natékala a chodila s ním na procházky. Na ty časy nikdy nezapomenu!

Foto:


Noemi ♀

27. března 2009 v 19:25 Stáj u Luka
Noemi

Noemka je kobylka shetlandského ponyho již velmi, velmi stařučká. Momentálně již nejezdí, občas si jí nějaké malé děti vyčistí, ale jinak si Noemka užívá svého důchodu ve výběhu se svým milovaným Kubou, nebo ve stáji.

Foto:

Palmíra

27. března 2009 v 17:37 Stáj u Luka
Palmíra

Palmuška je klisna westfálského plnokrevníka a narodila se roku 1997. Je to velmi zkušená a kvalitní kobylka s drezurními i skokovými vlohy.
Palmíru dlouhé měsíce jezdívala Marie Michalíková, později se ovšem po mateřské pauze Palmíry ujala Iva Petrušková, která jí nadále jezdí a účastní se s ní skokových závodů (veřejných tréninků i oficiálních závodů).
V roce 2008-2009 měla Palmírka lehkou pauzu z důvodu jejího těhotenství. Na začátku roku 2009 porodila zdravou klisničku Pradu, která je momentálně s ostatními hříbaty v hříbárně.
Na ošetřování je Palmuša zcela šikovný koník, který se ochotně nechá nauzdit či osedlat i začátečníkem. Přímo miluje mazlení a drbání!
Palmíra je šikovnou skokankou, poradí si s jakýmkoli lehkým i těžkým skokem a co se Drezůry týče, v pořádku zvládne i ústup na holeň či překroky, nacválávání ze zastavení apod.

Na Palmušce jsem v životě jezdila pouze 2x a je mi to velice líto, protože to je tak šikovná a pohodlná kobylka, že kdybych měla peníze tak si jí klidně koupím, jelikož je Palmíra teď na prodej. Jinak jsem jí často Ivě Petruškové i Beátce Molinové (která na ní občas jezdívala) sedlala nebo vodila vykrokovat. Mám s tou kobylkou hodně zážitků :).

Foto:
Problém

24. března 2009 v 13:25 Důležité oznámení
Ahojte lidi mám tady problém a nevím jestli je to chyba mého prohlížeče nebo tohoto blogu. Zdá se vám také že když sjíždíte postupně dolů na další články jejich písmo se postupně zvětšuje? Je to momentálně můj dlouhodobý problém s blogem a nevím jak ho vyřešit. Pokud někdo máte nápad dejte mi vědět do komentářů, děkuji.

Manou

23. března 2009 v 19:43 Stáj u Luka

Manou

Dalším bývalým dostihákem stáje je určitě Manou, narozen roku 2000. Určitě nesmím zapomenout zmínit jeho bohatou kariéru a veliké srdce bojovníka. Manou "vyběhal" kolem 5 000 000 ale pak bohužel s dostihem skončil. Nyní je ježděn rekreačně, občas si zajde do výběhu, nebo na vyjížďku.

S Manikem jsem si toho dost prožila. Ze začátku to byl můj nejoblíbenější kůň, protože jsem na něm jezdívala, ale v pozdější době jsem sdi oblíbila jiného koně. Maník je kůň náladový, jednou šlape jako hodinky, jindy se rozjede jenom za koněm před ním. Je každopádně dost zkažený, což je na takového koně velice škoda. Ovšem teď ho začal jezdit Filip Jedzok a Maník se začíná velice zlepšovat a připadá mi i šťastnější :-).

Foto:


Magia

22. března 2009 v 16:11 Stáj u Luka
Magia

Magie je klisna Polského SP narozena roku 1997. Je to klisna velkých kvalit, jak v parkuru, tak v základech drezůry. Po mateřské pauze roku 2006-2007 se jí v roce 2007 narodil nádherný hřebeček Malibu, který nyní spočívá ve sportovní stáji.
Magie si prošla mnohými jezdci, od Pavla Holešovského počínaje, Petrou Byrtusovou konče. Momentálně Magii jezdí Gabriela Hladká.
Maguška je milým koníkem na ježdění, přes komplikovanou překážku by ladně přenesla i méně zkušeného jezdce začátečníka. Na drezurní cviky je to přímo zlatíčko.
Na ošetřování je Maguška také velmi milým koníkem (nepočítám pastvu, při které si občas dovolí Vás "ladně" potahat a Vy jednoduše zhučíte na zem).

Na Magii jsem jezdila pouze jednou v životě a taky jsem z ní spadla jednou v životě.  Byla to velice nešťastná chvíle, za kterou nemůže Magie, ani já, ale její bývalá jezdkyně - Marie Michalíková, která tehdy vedla tréninkovou hodinu (nechci se tady o tom moc rozepisovat). Ovšem mohu podotknout, že je Maguška velice pohodlná a příjemná pod sedlem :-).

Foto:

Luk

22. března 2009 v 16:02 Stáj u Luka
Luk

Historicky prvním koníkem ve stáji je bezpochyb valášek ČT narozený 2008 jménem Luk. Lukinek je bezproblémový koník jak na ošetřování, tak na ježdění, či vyjížďky. V momentální době je ježděn a ošetřován Karolínou Pachotovou, která s ním mimo jiné jezdí hlavně Voltiž. V roce 2009 dokonce vyhráli MČR ve skupině D - Tlumačov. Mnoho úspěchů také nasbírali v Hlučíně.

Luka jsem jednu dobu jezdila velice často, bylo to období, kdy jsem se učila cválat a Luk na cval zrovna není nejlepším učitelem. Takže jsem po chvilce snažení přestala na Lukovi na jízdárně jezdit. Ovšem pak jsme jeli na vyjížďku a já jsem byla moc ráda, že Luk byl můj první kůň na cvalovku. Na vyjížďkách se chová zcela vzorně, akorát ho musíte pravidelně pobízet, aby neusnul a nezačal si z "nudy vymýšlet", ovšem mě to ještě nikdy neudělal. Děkuji ti Luku, za vše!Magtanch

22. března 2009 v 13:38
Magtanch ♀


Jméno: Magtanch


Linie: Peren


Pohlaví: Podílová kisna (A1/1 4,75%)


Narození: 3.5.2004 na farmě Achalteke Tukleky


Otec: POLOTLIZE


Matka: MARKIZA 11


Potomstvo: Zatím žádné


Já o něm: Nádherná podílová klisnička.


Něco o něm:
Magtanch se narodila v roce 2004 na naší farmě.
Magtanch je typická klisna, která v typu zdědila mnoho od své matky, resp. mateřského otce Kerziho, nemá však jeho exteriérové nedostatky (měkký hřbet, sevřený postoj ve spěnkách). Magtanch je citlivá, ochotná klisna, v současné době v základním výcviku.

Zdroj informací/farma: http://www.akhal.cz/Magtanch.htm

00333 Gazli 9

22. března 2009 v 13:27 Achalteke Tukleky
00333 Gazli 9 ♀


Jméno: GazliLinie: XXXPohlaví: Podílová klisna (Arab 50%)

Narození: 7.2.1988 v hřebčíne Lugovskoj, KazachstánOtec: 204 PAFOS 43 (Arabský plnokrevník)Matka: 1723 ARKADA 3 (Achalteke)Potomstvo:
Gaika, hnědka (po ?Gektor?)
Galashikli, ryzka (po Lakmus)
Gulyuma, hnědka (po Garut 10)
Gromal, sv.hnědák (po Garut 10)
Gomur, vraník (po Azanchi 18)
Gamed, ryzák (po Diomed)
Gursun II, ryzka (po Anis)
Gachgak, hnědák (po Mamed)
Gizlin, hnědka (po Polotlize)
Mignard, zl.plavák (po Mingam)
Ghanima, hnědka (po Samurai)
Seyis, vraník (po Samurai)
Já o něm: Nevím jestli to tak může fungovat ale troufám si usuzovat že Gazli je určitě výjmečná klisna do vytrvalostních soutěží. Určitě také ideální kůň pro milovníky Arabů a Achal-Teke koní.Něco o něm:
Gazli se narodila v roce 1988 v Lugovském hřebčíně v Kazachstánu, odkud byla na počátku 90.let importována do České republiky na farmu Vysoká, Chrastava. Z Kazachstánu dorazila již březí a ve své chovné kariéře pokračovala i nadále. Na sklonku roku 2002 jsme ji odkoupili na naši farmu.
Gazli je produktem meziplemenného křížení plnokrevný arab x achalteke. Je to drobnější klisna, se silnou kostrou, vysoko nasazeným dlouhým krkem, suchým fundamentem. Z exteriérových nedostatků zmiňme šavlovitý postoj zadních končetin, odsazená bedra a střechovitou záď. Gazli má velmi dobrý charakter, byť k cizím lidem se chová ostražitě. Je velmi dobrou matkou a vychovatelkou dorostu.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Eman

22. března 2009 v 13:13 Achalteke Tukleky
Eman ♂


Jméno: EmanLinie: SerePohlaví: Podílový anglo-teke valach (5% A1/1)Narození: 21.8.2000 na farmě Vysoká, ChrastavaOtec: ANISMatka: ERAKAYPotomstvo: Zatím žádnéJá o něm: Eman je nádherný "malý" koník.Něco o něm:
Vítěz CEIJY** na 80km
Eman se narodil v roce 2000 na farmě Vysoká v Chrastavě u Liberce, odkud jsme ho jako dvouletého zakoupili. Z mateřské strany je prochován ve stupni V, IV na Absenta.
V současné době je Eman ve vytrvalostním tréninku u Petry Trojákové. V roce 2007 získal 3.místo v soutěži st. Z, v roce 2008 se umístil na 7. místě v soutěži st. L (57 km), v září následně zvítězil v CEIJY** v polské Warce na 80 km trati.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Ainabat

22. března 2009 v 13:01 Achalteke Tukleky

Ainabat ♀Jméno: Ainabat


Linie: Kaplan


Pohlaví: Plemenná Achalteke klisna


Narození: 4.6.2006 u Ingrid Weiler, Německo
Matka: 2573 AMGA


Potomstvo: Zatím žádné


Já o něm: Velmi nádherná klisnička.


Něco o něm:
Ainabat se narodila v červnu 2006 v chovu paní Ingrid Weiler v Německu, na jaře 2007 pak přicestovala na naši farmu.
Přestože Ainabat přísluší k linii Kaplan, v jejím fenotypu se více odráží vliv hřebce Garema 11. Na Garemova otce Gundogara je pak Ainabat inbrední ve stupni III x IV.
Ainabat je typická klisna dlouhých linií, s vysoko nasazeným dlouhým krkem a mírně klabonosou hlavou. Má ploché, klouzavé chody.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Jana-Jan

22. března 2009 v 12:52 Achalteke Tukleky

Jana-Jan ♀Jméno: Jana-Jan


Linie: Toporbai


Pohlaví: Plemenná Achalteke klisna


Narození: 10.2.2006 na farmě Achalteke Tukleky


Otec: MINGAM
Potomstvo: Zatím žádné


Já o něm: Jana-Jan je úchvatná a krásně stavěná klisna. Moc jí fandím, pro mě je a bude šamipónkou celého světa.


Něco o něm:
Evropská šampionka v kategorii ročních a dvouletých klisen
Jana-Jan se narodila v roce 2006 na naší farmě. V jejím rodokmenu se objevují inbreedingy ve stupni III x IV na Dornazarbeka,IV x V na Vatanchi a dále V,V,V x V na hřebce 682 Almaz.
Jana-Jan je typická, korektní klisna, čtvercového rámce. Má suchou ušlechtilou hlavu s rovným profilem a velmi výraznýma očima, krk střední délky s výrazným dlouhým a plochým zátylkem je vysoko nasazen. Fundament je korektní. Jana-Jan vyniká mimořádnými pohybovými kvalitami.
V roce 2008 na Evropském šampionátu achaltekinských koní v Gut Isingu (Německo) zvítězila ve své třídě ročních a dvouletých klisen.
Jana-Jan je přátelská, ráda se učí novým věcem. V současné době je v základním výcviku.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Fornaks

22. března 2009 v 12:47 Achalteke Tukleky

Fornaks ♀Jméno: Fornaks


Linie: Sere


Pohlaví: Plemenná Achal-Teke klisna


Narození: 1.10.2000 na farmě Vysoká, Chrastava


Otec: ANIS


Matka: FORMULA


Potomstvo:

2007
Frygia, tm.hnědka (po Samurai)

2008

Gelshah, hnědák (po Gumon)


Já o něm: Přímo mě fascinuje její nádherná lisina. Opravdu nádherná klisna.


Něco o něm:
Fornaks se narodila v roce 2000 na farmě Vysoká v Chrastavě u Liberce. Několik následujících let strávila v péči pana Hašpla, u kterého absolvovala i základní výcvik pod sedlem. Od roku 2005 je obyvatelkou naší farmy.
Ačkoliv Fornaks přísluší k linii Sere, na jejím typu a exteriéru je patrný vliv mateřského otce Dorkuše (linie El). Chody má prostorné, ploché, při skákání ve volnosti projevila výrazné skokové vlohy.
Fornaks je inteligentní, spolehlivá, v práci ochotná klisna, s velmi přátelským vztahem k lidem.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

2698 Davenda

22. března 2009 v 12:40 Achalteke Tukleky


2698 DavendaJméno: Davenda


Linie: El


Pohlaví: Plemenná Achal-Teke klisna


Narození: 1.1.1996 v hřebčíně Akhalt-Service, Rusko


Potomstvo:

2000
Karachan, hřebec, vraník (po 1228 Maksut 2)

2003
Damask, tm.plavák (po 1122 Aksum)

2005
Karlavach Bai, tm.plavák (po Polotlize)

2006
Jana-Jan, sv.hnědka (po Mingam)

2007
Djady-Djan, tm.plavka (po Samurai)

2008
Djeren-Djan, tm.plavka (po Mingam)


Já o něm: Davenda se mi ze všech Achal-Teke klisen na farmě nejvíce líbí. Podle jejich potomků usuzuji že je v chovu farmy opravdu velmi důležitá.


Něco o něm:
Chovná klisna vynikajících kvalit
Davenda se narodila v roce 1996 v hřebčíně Akhalt-Service v Rusku. Na konci ledna 2004 byla importována do České republiky.
Ještě v Rusku stačila dát hřebce Karachan (po 1228 Maksut 2), který obsadil třetí a páté místo na Světovém šampionátu a nyní působí jako plemenný hřebec v domovském hřebčíně. V České republice pak působí ještě jeden Davendin syn v chovu, a to Damask (po 1122 Aksum). Její dcera Jana-Jan zvítězila ve své třídě ročních a dvouletých klisen na Evropském šampionátu v Gut Isingu v roce 2008.
Davenda je typická, korektní klisna, s vynikajícími chody, které předává i potomkům. Je vůdčí klisnou mateřského stáda, naší "Železnou lady". Je velmi komunikativní a přátelská.
V tomto roce je Davenda březí po Germes.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Grust

22. března 2009 v 12:28 Achalteke Tukleky

Grust ♀Jméno: Grust


Linie: Sere


Pohlaví: Plemenná Achal-Teke klisna


Narození: 6.2.1993 v hřebčíně Stavropol, Rusko
Matka: 2210 GREZA


Potomstvo:

2007
Persida, klisna, zlatá hnědka (po Polotlize)

2007

Gyl, hřebec, zlatý palomino (po Gumon)


Já o něm: Když se podíváte do rodokmenu Grust, můžete vidět hned několik krásných a významných koní. Grust je významná maminka v chovu farmy tento rok dala krásného hřebečka Ghadira.


Něco o něm:
Grusť se narodila v roce 1993 ve Stavropolském hřebčíně v Rusku, v polovině 90.let byla importována do České republiky. Díky paní Monice Dvořákové se Grusť v roce 2005 stala obyvatelkou naší farmy.
Grusť je mohutná, narostlá klisna (KVH 163cm) v typu své linie, s korektním exteriérem a prostornými chody. Povahově je velmi vyrovnaná, klidná.
V chovu Grusť zatím dala dva potomky, klisničku Persida (nar. 2007) a hřebečka Gyla (nar. 2008).
Pravá sestra Gaisany, polosestra Gulgadam, Gagry a Grem Kan

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Galadaw

21. března 2009 v 13:52 Achalteke Tukleky

Galadaw ♂Jméno: Galadaw


Linie: Ak Sakal


Pohlaví: Plemenný Achal-Teke hřebec-dorost


Narození: 9.3.2009 na farmě Achalteke Tukleky


Otec: GERMES
Potomstvo: Zatím žádné


Já o něm: Galadaw je takový malinký sladký mrňousek-takhle bych ho vystihla v mých očích.


Něco o něm:
Galadaw je prvním potomkem Germese. V jeho rodokmenu se objevují inbreedingy ve stupni IV x III na Kara Kirova syna Vatančiho. První den po narození měl Galadaw tyto míry: KVH 103cm, OH 79cm, Ohol. 12,0cm.


Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)

Ghadir

21. března 2009 v 13:49 Achalteke Tukleky

Ghadir ♂Jméno: Ghadir


Linie: Kaplan


Pohlaví: Plemenný Achal-Teke hřebec-dorost


Narození: 4.3.2009 na farmě Achalteke Tukleky


Otec: GUMON


Matka: GRUST


Potomstvo: Zatím žádné


Já o něm: Ghadir je strašně krásný a určitě je to pěkný vykuk! Strašně jsem se radovala když se narodil:-)! Tak mu přeju mnoho štěstí!


Něco o něm:
Ghadir je třetím potomkem Gumona narozeným na naší farmě, je pravým bratrem o rok staršího Gyla. V jeho rodokmenu se objevují vzdálené inbreedingy na Gelišikliho, ve st. V x VI,V.
Ghadirovy tělesné míry 6.den po narození: KVH 106cm, OH 90cm, Ohol. 13,0cm.

Zdroj informací: Farma Achal-Teke Tukleky http://www.akhal.cz/ (Petra Marešová - majitelka)
Oddělovače by kone.blog.cz, lovehouse.blog.cz