Duben 2010

30.4.2010

30. dubna 2010 v 20:53 Tréninky-Stáj u Luka
Dnes byl opravdu nádherný den - odpoledne u koní :). Dnes jsme nejezdili, protože jsou zítra Voltižní závody a přijelo mnoho koní i cvičenců připravit se na zítřek - dokonce i Petr Eim! :) Jakmile jsem přijela, dostali jsme za úkol umýt oddělovací překážky v hale a srovnat piliny v nové stáji. Rozhodla jsem se vzít Dina na pastvu, protože je teď pole před stáji fakt krásné a ještě do toho svítí sluníčko - koníkům se pak krásně leskne srst :). Takže jsem vzala čištění a vyhřebelcovala Dina. Šla jsem za holkama a Dino mezitím podlezl svázaný vazák na boxe a už jsi to trajdal podél stáje. No naštěstí se mi podařilo ho chytit včas, hned jakmile vylezl ven. Borůvku jsem trochu ještě vyhřebelcovala a vyčistila jí kopýtka. Pak jsme šli společně umývat překážky a nakonec společně pást. Se mnou šla ještě Denča a Griseldou a Lenča s Vlásenkou. Dinoušek byl šikovný, vůbec netahal na trávu, byl opravdu poslušný. Na louce jsme zůstali něco přes 30-40 minut? Byla tam fakt sranda, protože s náma šla ještě Soňa a ta nám taky vyfotila pár foteček - nojo další úžasný fotograf :). Pustila jsem na mobilu svého oblíbence Alexandra Rybaka a Dinoušek, protože je vnímavý koníček, tak si fajně pojídával a poslouchal :). Fakt nádhera :). Když jsme došli domů, nakrmili jsme rovnou velkou stáj. V průběhu se za námi stavila Ivča a poprosila nás, jestli bychom nakrmili večerním ovsem a vzali si to na zodpovědnost, tak jsme souhlasili. :) Společně jsme vzali Urana do hali, prohnat ho a zakotvili jsme v nové stáji, kde jsem s Denčou nakrmila a pak jsme se šli dívat na Voltižáky. Myslím, že tam byl i Petr Eim :). Nakonec dne jsem se zastavila u Dina, vyleštila mu srst takovým heřmánkovým hadříkem :) a šla domů. Zítra budu opět u rozhodčího, stopovat čas :D, no, už se těším až zase něco popletu :D.


Hlasujte prosím!

29. dubna 2010 v 20:48 Důležité oznámení
Ahoj, sledovali jste Eurovision Contest 2009? Hlasovali jste pro Norsko? Pro Alexandra Rybaka? Nebo jste se aspoň dívali a Alex se Vám zalíbil? Budu velice ráda, když ho podpoříte svými hlasy znovu.


V tomto videu vytvořili Facebookies úžasný návod, jak hlasovat, jelikož stránky jsou napsané azbukou (rusky). Odkaz na stránky zde.

,

Za sebe Vám budu velice vděčná, no a kromě mě, bude určitě rádo dalších 10 000 Alexových fanoušků, Facebookies a samotný Alex a jeho tým :)

Vaše Charliess - Rybak´s Fan :)

Co všechno můžete cítit jako vítěz...

28. dubna 2010 v 17:52 Zajímavosti -K.
 • Tak se pozná nefalšovaný vítěz...
,
"Vítězové dosahují úspěchů díky úsilí, ne náhodou."

,
"Vítěz je přesný a soustředěný.",

"Vítězové znají své schopnosti."

,
"Vítěz objevuje nejlepší cesty."

,
"Vítěz vnímá úspěch jako vědu."

,
 "Vítěz má požitek ze života."

,
"Aby ses stal vítězem, musíš se tak cítit."

,

Druhy nánosníků

28. dubna 2010 v 16:29
 • Volný nánosník (Hannoverský) - Ideální pro počáteční výcvik nebo dobře vycvičeného koně, působí jenom tehdy, když kůň otevře hubu.
,
 • Plochý nánosník - Nejobvyklejší typ nánosníku, ale často pro koně dost nepohodlný.
,
 • (Mexický nánosník) Grakle - Tzv. osmička. Protože je lehký, je vhodný pro dostihy.
,

Nánosníky

28. dubna 2010 v 16:20 T.o K. -Jízda
Většina nánosníků má za účel bránit koni široce otevírat tlamu a zbavovat se udidla, ale nemají se používat jako donucovací prostředek nebo k omezování koně, případně zvládání tvrdohlavosti nebo špatného výcviku. Dobře cvičený kůň může jezdit s volným nánosníkem nebo dokonce bez něj.


Uzdy

28. dubna 2010 v 16:08 T.o K. -Jízda
Dvě nejklasičtější uzdy jsou stihlová uzdečka a anglické uzdění. Obě mohou mít nánosník. Nánosník má být upevněn dva palce od výčnělku lícní kosti. Nátylník u obojího uzdění vede kolem hlavy za uši. Musí být dost široký, aby unesl váhu uzdy. Pokud kůň potřásá hlavou a chová se, jakoby mu uzda byla nepohodlná, je třeba prohlédnout řemeny vedoucí od nánosníku k nátylníku, zda nejsou příliš úzké, protože všechna váha by doléhala na tento úzký řemínek. Srovnání vrcholu nátylníku tento problém zmírní.
 • Uzdečka
,
 • Plné uzdění
,

Druhy sedel (Anglické)

27. dubna 2010 v 19:55
,
Univerzální sedlo - Je nejlepší pro začínající jezdce, ale i pro většinu sportů poskytuje toto sedlo dobrou oporu i pohodlí. Dá se běžně používat na základní drezůru, skoky i vyjížďky.
,
Skokové sedlo - Má vpředu více vykrojené bočnice a hluboké kolenní opěrky. Ploché posedlí dovoluje, aby jezdec seděl co nejblíže ke koňskému hřbetu.
,
Drezúrní sedlo - Hluboké posedlí tohoto sedla dovoluje jezdci správný sed ve středu a vzpřímenou polohu. Drezúra se jezdí s dlouhými třmeny a rovnější bočnice dovolují napjatější polohu nohou.


Sedlo

27. dubna 2010 v 19:45 T.o K. -Jízda
   Ať už používáte jakékoliv sedlo, vždy musí být pro koně pohodlné. Proto nesmí přijít do přímého s jakoukoli částí hřbetu. Váha jezdce musí být rozložena co nejpravidelněji na celou plochu a sedlo musí být co možná nejlépe usazeno, čemuž docílíme kvalitní podsedlovou dečkou, beránkem nebo gelovkou (či jinou tlumící podložkou). Tlumící podložky (tím nemyslím podsedlovou dečku)nesmí zasahovat pod bočnice sedla, aby se šířka koně příliš nezvětšila.
 • Popis základní anglického sedla
,
 • Popis základního westernového sedla
,


27.4.2010

27. dubna 2010 v 13:38 Novinky - Oznámení
Ahoj, co Vás dnes čeká? Plánuji článek o sedlech a možná se taky vrhnu do chráničů na nohy. Jinak 100% oběhnu a okomentuju vaše nové článečky :-)

Druhy udidel

26. dubna 2010 v 19:16
,
Dvakrát lomené udidlo - Jemné, střední část přichází do přímého styku s jazykem.
,
Rugby pelham - Udidlo pro dvojí uždění, používané s dvojitou čelenkou (na obrázku s podbradním řetízkem).
,
Lomené stihlo s olivami - Jedno ze dvou nejběžněji používaných stihel pro výcvik a pro dobře vycvičené koně. Udidlo je jemné.
,
Pelham s gumovým udítkem - Široké udítko přenáší tlak na jazyk a na dásně.
,
Standardní pelham - Udítko je mírně zaoblené, aby snižovalo tlak na jazyk.
,
Lomené udidlo roubíkové - Dlouhé roubíky po stranách zvyšují účinnost a jsou velmi vhodné pro mladé koně.
,
Skokový pelham Kimblewick - Silné nedělené udidlo má vyhloubení pro jazyk, což zvyšuje tlak na něj.
,
Holandské roubíkové udidlo (sněhulák) - Tlak otěží na oba dolní kroužky zvyšuje tah a zdvihá udítko nahoru.

Udidla

26. dubna 2010 v 18:54 T.o K. -Jízda
Udidla sloužíb jako pomůcka ke komunikaci a vedení koně, ne však k násilnému ovládání polohy hlavy a krku. Dělí se na tři hlavní skupiny:
 • stihlová
 • páková
 • pelhamy
Hlavní působení stihla je tlak na jazyk a bezzubé části dásně, kdežto eoubíková udidla zvedají koutky huby. Rovná stihla jsou nejjemnější, lomená působí nejen tlakem, ale i stiskem. Páková udidla a pelhamy, které mají většinou podbradní řetízky, působí hlavně na jazyk a dolní čelist. Stihlo a páka současně vytvářejí dvojí neboli anglické uždění (viz Drezura - zde poučné video o drezurní výbavě, velká část videa věnována uzdám). Pelham je kombinace stihla a páky a jeho jediné udítko je v hubě usazené ve stejné poloze jako stihlo. Většina stihel je uprostřed lomená, kdežto páky a pelhamy mají normálně udítka z jednoho kusu, rovná uprostřed mírně zakřivená. Části udidla, vkládáná do huby, tedy udítka, jsou normální ocelová, ale mohou být i gumová (často používáno u poníků), měděná nebo ze syntetických materiálů.


Nežli vyberete svému koníkovi udidlo, poraďte se nejdříve se svým veterinářem, trenérem nebo odborníkem. Nesprávné udidlo může koníkovi velmi ublížit!Foto- JJD

26. dubna 2010 v 15:48
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
.KR. Photo - www.tasmanikan.rajce.net (zde naleznete více fotek)

JJD 2010

24. dubna 2010 v 17:15
Jarní Jezdecký Den se opět vydařil nadmíru krásně. Většina z programu se odehrávala v nové hale, ale vozatajská soutěž byla přesunuta na pískovou jízdárnu. Program začal předváděním koní - valachů. Pak přišli na řadu mladí koníci a nakonec klisny. Předvádění dovršila Sharmonka se svým hřebečkem. Po předvádění následovala Voltiž, která byla nádherně secvičená a už se těším na příští víkend, na který jsou naplánovány voltižní závody u nás a já budu "vzorně" (jak jinak že :D) pomáhat. Ukázka základní drezůry nazvané "Čtverylka" byla rovněž pěkná. Následovalo Vozatajství, kterého se kromě naší Borůvky a Dina účastnili také dvě přátelské stáje, které na JJD jezdí s koňmi a kočárem každý rok. Malého parkuru se účastnili všichni sportovní poníci (kromě Wilíka) spolu s Tomasiem, Dinem, Manouem a Durandem. Následně proběhlo zvyšování Parkuru na 70-80 cm. Tohoto Parkuru se už účastnila většina sportovních koní. Parkur končil zvýšením na 100 cm (parkur stupně Z). Mezi zvyšováním Parkurů se také vyhlašovali nejhezčí koně - Cir (Valach), Lavinie (Klisna), Šeron (Pony) a celkovým vítězem se stal Cir. Po Parkuru ještě pokračovala jízda zručnosti, ale to už jsem bohužel musela jet domů. Kdo se přijel podívat tak doufám, že se mu JJD líbil a srdečně Vás zvu na příští ročník, kde snad nebudu nemocná a taky předvedu nějakého toho koníka :).


Foto dodám

Co znamená být jezdeckým koněm

23. dubna 2010 v 14:09 Zajímavosti -K.

Jestlipak už vás to někdy napadlo? Většina lidí to pokládá za samozřejmost, že kůň chodí pod sedlem, že se dá většinou snadno vodit, že když mu někdo chodí za zadkem, tak nemá kopat. Ale samozřejmé to pro koně vůbec není. Tady se podívejte, čeho všeho se kůň musí jako jezdecký vzdát:,


Program koně pro přežití Program člověka

Nestrpět na zádech nikoho cizího. Ježdění.

Žádné cizí bytosti ve slepé zóně. Chůze a jízda za koněm.

Útěk při leknutí. Zakázáno.

Nohy nesmí být nijak omezovány.                                                 Dotyky, čištění, kování.

Nikdy se nenechat nahnat do úzkého prostoru. Držení ve stáji.

Mít vždy volnou hlavu.                                                                 Uvazování, držení, ježdění.

Navazovat kontakty s jinými koňmi. Často zakázáno.

Nadbytečnou energii vybíjet hraním. Odnaučit.

Pátrat, prozkoumávat.                                                                    Často zakázáno.

Okusovat sebe nebo přátele. Při práci zakázáno.


,Ne všichni se chovají ke svým koním stejně a podle tohoto programu. Správně by měl člověk umět určit hranici čeho si smí dovolit. Dejme tomu, trénujete s koníkem celé odpoledne a jako odměnu byste mu měli připravit volný program na celý zbytek dne - výběh, procházka po okolí stáje neb podobně.
,

Pony

23. dubna 2010 v 13:51 Poznej svého koníka
Pony
,
U všech ras ponyů, které u nás žijí, si všimneme úzké příbuznosti s jejich divoce žijícími předky daleko dříve, než u jejich dlouhonohých příbuzných - koní. Po staletí žili jen mezi sebou a museli se v zemích svého původu přizpůsobit tvrdým životním podmínkám. Zima, déšť, sníh a vítr; tvrdá kamenitá půda; skalnatý terén bez stromů a úkrytu; skromná strava skládající se z mechu, travin a vřesu. Těmto tvrdým životním podmínkám vděčí poníci za svůj původní vzhled i inteligenci, za svou tvrdost a výkonnost. Vzhledem ke své tělesné velikosti jsou ostatně silnější a pro skákání nadanější než velcí koně. Kromě toho jsou při menší spotřebě krmení vytrvalejší než koně a při správném držení se dožívají vyššího věku.
,
Jak poznáme ponyho
Každý kůň bez ohledu na rasu, který v kohoutku nedosahuje výšky více než 148 cm, se dnes podle mezinárodních pravidel označuje jako pony. I nejdivočejší mustang či nejohnivější arab může být tedy na základě své výšky označen za ponyho. Toto rozdělení však neodpovídá znakům "pravých" ponyů:
,
 • krátké nohy
 • sudovité břicho
 • dlouhá hlava
 • malá očka a uši
 • plná dlouhá hříva a ocas
 • hustá srst, obzvláště v zimě
 • řádná tuková vrstvička :o)
 • maličká kopýtka
,
Hříbátko
,

Zajímavý projekt

23. dubna 2010 v 11:34 Tento blog-Novinky
V jedné skupině na Facebooku jsem narazila na zajímavý projekt, kterým by se získalo 100 000 korun pro staré a nemocné koně v útulku. Zde pro tento projekt můžete hlasovat tím, že jim dáte palec nahoru. Kdo má na FB účet, můžete se také přidat ke stejnojmené skupině (zde je odkaz) a sdílet novinky nebo se dočíst o tomto projektu více.
,
Děkuji všem, kteří dali těmto koníkům větší naději na lepší život.

Den Země

22. dubna 2010 v 15:10
    Dnes (22.4.) je mezinárodní Den Země. Slavíte ho nějakým způsobem - zapojujete se do nějakého projektu? Naše škola každoročně chodí uklízet do místního parku, ale protože jsem nemocná, nemohla jsem tam jít s nimi. Navíc takové uklízení já vůbec neuznávám, cožpak tam budou celý rok lidé dělat "bordel" a ničit přírodu, s tím, že to pak na Den Země přijdou uklidit děti?! Přijde mi to trochu mimo šálek Dnu Země. Podle mě by se tento mezinárodní svátek naší planetky měl obohatit zejména informováním lidí o naší zemi, tím myslím třeba nějaké poučné a pěkné projekty ve školách nebo přírodovědný výlet. Samozřejmě by se na Den Země měli řešit také problémy, jako je Globální Oteplování, Skleníkový Efekt, kácení deštných pralesů apod. Problémů je tady dost a myslím si, že kdyby každý člověk na světě na ně v tento den aspoň trochu vzpoměl, možná v budoucnu dopadneme tak, že nebudeme muset hltat kyslík z pokojových květin a nebudeme muset stavět azilové domy pro lední medvědy.
,
Dnes mi nezbývá než říci - Heal The World! :)

Nový dess

22. dubna 2010 v 15:10 Tento blog-Novinky
Takže s mým příchodem jsem také vyrobila nový design a to včetně Menu. Myslím, že teď vypadá menu mnohem lépe, nemyslíte taktéž? :)

Vracím se

22. dubna 2010 v 15:10 Důležité oznámení
Ahoj, naštěstí technické potíže už ustali, vrátil se mi opravený počítač a já už můžu volně na blog. Určitě mi bude chvíli trvat, než zaběhnu do starých kolejí, hlavně ohledně SB, proto bych Vás chtěla poprosit jestli byste se mi zde prosím zapsali, ať vím, jestli naše spřátelení stále platí :) Samozřejmě Vám tutéž zprávu ohlásím i na Váš blog, takže toto nemusíte považovat za žádný zápis ani vyhodnocení. Do komentářů stačí napsat, že naše spřátelení platí, děkuji moc, mám Vás ráda a velmi se mi stýskalo :-)

Charliess

11.4.-Foto

22. dubna 2010 v 15:09
,
,
,
,
,
,
,
Foto chráněno Autorským zákonem - .KR. Photo, www.tasmanikan.rajce.net
Oddělovače by kone.blog.cz, lovehouse.blog.cz